En Son Yazılar

Alejandro Valverde

Alejandro Valverde Belmonte, 1980 yılında Murcia’da doğdu. Bisiklet sporuyla amatör olarak ilgilenen bir ailede büyüdüğü için küçük yaşta bisikletle tanıştı. 13 yaşına dek katıldığı elliden fazla yarışın tamamını kazandığı için o yıllarda ona “El Imbatido” yani “Yenilmez” lakabını takmışlardı. Çocukluğundaki ve ilk gençliğindeki bu dikkat çekici başarılarından sonra Valverde, Navarra’daki amatör Banesto takımıyla yarışmaya başladı ve profesyonelliğe geçeceği 2002 yılına dek burada kaldı. Profesyonellik öncesi başarıları arasında 2001 yılında 23 Yaş Altı İspanya Kupası şampiyonluğu ve yine 2001 yılında Tunus’ta düzenlenen Akdeniz Oyunları’ndaki bronz madalyası sayılabilir.

Valverde 2002 yılında İspanyol Kelme- Costa Blanca takımıyla profesyonel sözleşme imzaladı ve peloton’a ilk adımını attı. Bu takımla 2002 yılında katıldığı ilk İspanya Turu’nda Cordoba’daki 130 km’lik 9. Etabı 4. bitirerek dikkatleri çekti. Profesyonel kariyerindeki ilk etap zaferini ise bir yıl sonraki Bask Turunun 3. etabında, 9 Nisan 2003 tarihinde gerçekleşen Plancia-Vitoria yarışında elde etti. Valverde, bir kaç ay sonra, Eylül ayında koşulan İspanya Turu’nda ilk büyük tur etaplarını da kazanacaktı. 5. Etap olan Soria- Zaragoza’da ve 9. Etap olan Viella – Port d’Envalira’da bitiş çizgisini en önde geçmeyi başardı ve turun sonunda genel klasman üçüncüsü olarak ikinci profesyonel sezonunda podyum görmeyi başardı. Bir yıl sonra, 2004’te Şubat ayında düzenlenen 5 günlük Valenciana Turu, 5 etabın 2’sini kazanan Valverde’nin genel klasmandaki ilk birinciliğine ev sahipliği yaptı.

2005 yılında daha sonra şimdiki takımı Movistar’a dönüşecek Illes Balears – Caisse d’Epargne’ ye transfer olan Alejandro Valverde aynı yıl ilk kez bir Fransa Turu’nda boy gösterdi. 10. etabı, Brignoud- Courchevel yarışını görkemli kazansa da (Alp’lerdeki bu etapta Valverde’ye yenilenler arasında Lance Armstrong da vardı) 13. etapta turu yarım bırakmak zorunda kaldı. 2006’da ise Nisan ayında hem La Flèche Wallonne’da hem de Liège – Bastogne – Liège’de birinci gelerek Ardennes klasiklerindeki ilk birinciliklerini elde etti. Valverde, Fransa Turu’nun 3. Etabında kaza yapıp sağ köprücük kemiğini kırsa da Vuelta’ya yetişebildi ve genel klasmanda ikinci oldu.

2007’de Fransa Turu genel klasmanında beşinciliği gördü. 2008 Valverde’nin İspanya Yol Şampiyonluğunu, Liège – Bastogne – Liège’i, Critérium Du Dauphiné’i ve San Sebastian’ı kazandığı başarılı bir yıldı. 2009 yılında ise ilk ve tek büyük tur zaferi geldi. Alejandro Valverde,  Vuelta’yı İspanyol Samuel Sanchez ve Avustralyalı Cadel Evans’ın önünde birinci bitirdiğinde 29 yaşındaydı. Tur boyunca hiç etap kazanamamış ama dağlara hükmetmişti.

İspanya polisinin 2006 yılında başlattığı ve “Operación Puerto” adını verdiği soruşturma Doktor Eufemiano Fuentes’in başını çektiği bir doping şebekesinin izini sürüyordu. Bu soruşturmaya pek çok ünlü bisikletçinin adı karışsa da kimileri ceza almadan kurtuldu. Ancak Valverde, doktorun laboratuvarında bulunan VALV. (PİTİ) şeklinde işaretlenmiş kan örneklerinden dolayı suçlu bulundu ve 2010 yılındaki tüm yarış sonuçları iptal edildiği gibi, 2012 yılına kadar da yarışlardan men edildi. Piti, Valverde’nin köpeğinin adıydı.

2012’de cezasını tamamlayıp Movistar adını alan takımıyla yarışlara dönen Alejandro Valverde, kaldığı yerden devam edercesine sezonu Vuelta genel klasman ikinciliği ve Dünya Şampiyonası üçüncülüğü ile tamamladı. 2013’te yine Vuelta’da podyumu gördü ve geçen seneden tuttuğu yeşil puan mayosunu korudu. 2014 yılı La Flèche Wallonne zaferi ve İspanya Yol Şampiyonası’ndaki bireysel zamana karşı birinciliği ile başladı. 2015 ise Valverde’nin La Flèche Wallonne ve Liège – Bastogne – Liège dublesi yaptığı, İspanya Yol Şampiyonası’nı bir kez daha kazandığı, Fransa Turu’nda genel klasmanda podyum gördüğü ve Vuelta’da yeşil mayoyu bir kez daha üzerine geçirdiği çok başarılı bir yıl oldu. Özellikle Fransa Turu’nda podyuma çıkma Valverde’nin bir rüyasıydı ve gerçek olmuştu. Artık 35 yaşındaydı, bir diğer rüyası olan Dünya Şampiyonluğu için zamanı kalmış mıydı?

2016’da Valverde, kariyeri boyunca ilk kez Giro’da, yani üç büyük turdan biri olan İtalya Turu’nda yarıştı. Giro’da 16. etap olan 132 kilometrelik Bressanone- Andalo etabını kazandı ve genel klasmanda üçüncü olarak üç büyük turda podyum gören sayılı bisikletçinin arasına ismini yazdırdı. 2017’ye de formda giren Valverde Fransa Turu’na La Dayonne’u dördüncü, La Flèche Wallonne’u ise beşinci kez kazanarak geldi. Le Tour’da Düsseldorf’taki yağmurlu açılış etabında, zamana karşı bireysel yarışta düşen Valverde kötü sakatlandı ve sezonu kapattı.

2018’de Ocak ayında yeniden yarışmaya başlayan Valverde, Katalunya turu da dâhil birçok haftalık turu kazanarak formda döndüğünün sinyallerini vermişti. Fransa Turu’nda ilk 10’un dışında yer alsa da, Vuelta’da genel klasmanda 5. Oldu ve yeşil puan mayosunu dördüncü kez kazanıp Vuelta tarihinde bu mayoyu en çok kazanan üç atletten biri olmayı başardı. 30 Eylül 2018’de ise, 38 yaşındayken, 253 kilometrelik zorlu yarışın Innsbruck’taki müthiş finalinde Alejandro Valverde, Romain Bardet, Michael Woods ve Tom Dumolin ile girdiği kapışmadan galip çıkmayı başardı ve daha önceki 2 ikincilik ve 4 üçüncülüğün ardında sonunda gökkuşağı mayosunun sahibi oldu.

Efsane bisiklet yarışçısı Eddy Merckx tarafından “en iyi klasik yarışçısı” olarak taltif edilen “Balaverde” (Yeşil Kurşun) lakaplı Alejandro Valverde, Natalia Mateo ile evli ve Ivan, Alejandro ve Pablo adlarında üç çocuğu var.

VALVERDE-Alejandro3011-630x420
Fotoğraf: Yuzuru Sunada

İLGİNÇ NOTLAR:

Valverde, tüm kariyeri boyunca 99 yarış kazandı. Bu yarışların 62’si etap, 29’u klasik veya tek günlük yarış, 8’i ise zamana karşıydı. 23 tane de genel klasman şampiyonluğu var.

Valverde, Liège – Bastogne – Liège ve La Flèche Wallonne’a Vuelta’dan daha fazla katıldı. Belçika’daki klasiklerde 13’er kez, İspanya Turu’nda ise 12 kez yer aldı.

Monument yarış olarak kabul edilen beş klasik yarışa toplam 27 kez katıldı. Bunlardan sadece Liège – Bastogne – Liège’i 5 kez kazanırken, Paris-Roubaix ve Ronde’ye hiç katılmadı.

2’si Fransa Turu’nda, kalanı ise İspanya Turu’nda olmak üzere, büyük turların liderlik mayolarını toplam 29 etapta taşıdı

Alejandro Valverde’nin en sadık takım arkadaşı İspanyol bisikletçi Imanol Erviti. Bu ikisi 2005-2018 yılları arasında tam 14 sezondur takım arkadaşlığı yapıyorlar ve birlikte 96 yarışta pelotonda yer almışlar.

DERECELER:

valverde stats

 

Bülent Çallı hakkında ()
Bülent Çallı, 1974 yılında Almanya’nın Bruchsal kentinde doğdu. İletişim Yayınları tarafından ilk romanı "Simsiyah" 2015’te, ikinci romanı "Duman Otel" ise Mart 2017’de yayımlandı. Hikaye ve yazıları, İletişim Yayınları Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi, Fitbol Dergisi, Öykülem, Altzine, Yol ve Tezgah gibi dergi ve yayınlarda yer aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: