En Son Yazılar

Marvel 1602

Yıl 1602, mekan ise İngiltere. Yaşlı kraliçe Elizabeth, bir yanda ölümcül hastalığı ile öbür yanda ise ölümünü dört gözle bekleyen, tahtın varisi İskoçyalı James VI ile mücadele etmektedir. Bunlar yetmezmiş gibi tüm Londra’da gökyüzü kırmızıya bürünmüş ve uğursuz bir sisle kaplanmıştır. Halk huzursuzdur. Her yerde rahatsız edici özel güçleri olan bazı ucubelerin peydahlandığından bahsetmektedir. Bazılarının hakkında büyücü oldukları dedikodusu dillendirilen bu kimseler, bu kızılca kıyametin sorumlusu olarak da görüldüklerinden, iyice huzursuzdurlar. İskoçyalı James VI, bir büyücü düşmanı olarak bilinmektedir, Elizabeth’in beklenen ölümü sonrası, James’in tahta geçme ihtimali herkesi germektedir. Mahşer gününün artık geldiği söylentileri artık ayyuka çıkarken Kraliçe, doktoru Sir Stephen Strange’i ve istihbarattan sorumlu komutanı Sir Nicholas Fury’yi bu olayları araştırmaları için görevlendirir.

Fantastik edebiyatın iyi bilinen yazarı Neil Gaiman, ta 2003’te yayımlanan bu çizgi romanı, Marvel’in özel siparişi üzerine yazmış. Andy Kubert de Gaiman’ın senaryosunu çizgiye aktarmış. Eser sekiz fasikül halinde yayımlanmış, biz Gerekli Şeyler’in 2010 tarihli baskısıyla ve Cenk Könül’ün çevirisiyle bütün fasikülleri tek bir set halinde Türkçe okuyoruz. Marvel 1602 tam bir karakter salatası. Marvel dünyasından tanıdığımız hemen her karakter bir şekilde hikayeye iliştirilmiş. Hal böyle olunca da ortaya bol karakterli, derli toplu durmayan, yer yer patinaj çeken ve biraz da uzun bir hikaye ortaya çıkmış. Üstelik bazı karakterlerin gerçek Marvel evreninde kim olduğunu çıkarmak kolay olmuyor. Ama belki de böyle bir fikir ancak bu şekilde hayata geçebilirdi ve bu kadarını da ancak Neil Gaiman yapabilirdi.

Ben okurken birbirine zıt şu iki düşünce arasında gittim geldim: Bir yandan Marvel dünyasına aşina olmayanların, türlü isim ve cisim oyunları ile on yedinci yüzyıla adapte edilen karakterleri hiç tanımayanların, yazarın (ve çizerin) coşkusunu ıskalaması mümkün. Öte yandan arka plandaki hikayenin Marvel evreninden bağımsız seyrediyor olması avantaj hanesine bir artı olarak yazılabilir. Daha önce Marvel çizgi romanı okumamış kişilerin bu albümde fazladan bir bilgiye ihtiyaçları yok.

Marvel 1602 yayımlandıktan sonra olumlu ve olumsuz tepkileri bir arada aldı. Gaiman’ın da bahsettiği gibi (demek ki önem veriyor böyle şeylere)  Entertainment Weekly eseri anında beğenirken Time dergisi 1602‘yi yılın en kötü çizgi romanı seçti. Yine de Marvel, 1602 fikrini başka yazarlarla da devam ettirdi ve ilk 1602‘yi takip eden üç devam serisi (Marvel 1602: Fantastick Four, 1602: New World ve Spider Man 1602)  yayımlandı.

Bülent Çallı hakkında ()
Bülent Çallı, 1974 yılında Almanya’nın Bruchsal kentinde doğdu. İletişim Yayınları tarafından ilk romanı "Simsiyah" 2015’te, ikinci romanı "Duman Otel" ise Mart 2017’de yayımlandı. Hikaye ve yazıları, İletişim Yayınları Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi, Fitbol Dergisi, Öykülem, Altzine, Yol ve Tezgah gibi dergi ve yayınlarda yer aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: