En Son Yazılar

1964 Chevrolet İmpala

2017 Mart ayında İletişim Yayınları’ndan çıkan ikinci romanım Duman Otel’deki ana karakter Emin’in, babasından yadigar (babasına da Emin’in dedesinden geçmiş, aile yadigarı yani) 1964 model Chevrolet İmpala marka bir arabası var.

İmpala modeli, Chevrolet markasının 1958’den 2000’li yıllara dek uzanan ve çeşitli değişikliklerden geçmiş klasik bir tasarımı. Bu değişikliklerin kimisi yıldan yıla farklılık gösteren büyük değişiklikler. O yüzden bir İmpala’dan bahsederken onun hangi yılın İmpala’sı olduğunu belirtmek de önemli. Klasik araba uzmanları, söz gelimi 1960, 1961 ve 1964 modelleri arasındaki farkı bir bakışta anlayabiliyorlar. Bu yıllardaki arabaların fotograflarına baktım da, bu değişiklikler öyle açık ki klasik araba uzmanı olmasak da ayırt edebilirmişiz. Klasik araba uzmanlığı dediğimiz şey de zaten bunları ayırt etmek değil ayırt ettiğimiz şeyin yılını falan bilmek olmalı. İşin doğrusu, ben bu işlerden pek anlamıyorum. Meraklısı için daha eski modellerde kullanılan ve arabaya 425 beygir gücü sağlayan 2×4 karbüratörün bu modelle yeniden tasarıma geri döndüğünü yazıyı zenginleştiren bir bilgi olarak ekleyeyim. Bu bilgiyi, karakterimi sanki bu işlerden anlıyormuş gibi göstermek için romanımda da kullanmıştım.

Arabalardan anlamasam da 1964 model Chevrolet İmpala’yı romanım için rastgele seçtiğimi söylemek doğru olmaz. Yetmişli ve seksenli yıllardaki İstanbul dekorunun parçası olan bu araba, geniş iç hacmi ve dolayısı ile oturacak yerinin fazlalığından dolayı taksi veya dolmuş  olarak tercih ediliyordu. Ben çocukken babamın arabası da mavi renkli bir 1964 İmpala’ydı. Bizde az bir süre kalmış olsa da  bu güzel arabayı ve geniş zarafetini hiç unutmadım. Hem, romandaki tarihi dokuya uygun olması hem de kişisel tarihimdeki yeri açısından ikonik 1964 model Chevrolet İmpala, ona verdiğim göreve cuk oturan bir sembol oldu. (Not: Kapak fotografı Mississippi Burning (1998) filminden)

 

Reklamlar
Bülent Çallı hakkında ()
Bülent Çallı, 1974 yılında Almanya’nın Bruchsal kentinde doğdu. İstanbul Üniversitesinde Siyasal Bilgiler ve daha sonra Felsefe eğitimi aldı. İlk romanı SİMSİYAH, İletişim Yayınları tarafından Temmuz 2015'te yayınlandı. 2016'da İletişim Yayınları'ndan çıkan "Al Da At Dercesine" isimli derlemesinde "Kötü" adlı hikayesiyle yer aldı. Bülent Çallı ve "Simsiyah" İzmir Saint-Joseph lisesinin 2016 yılı "Okuma Günleri" etkinliğine katıldı. Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği'nin (Fabisad) geleneksel GIO ödüllerinde, "Çöp" adlı öyküsü Yayımlanmamış Öykü dalında Başarı Ödülü'ne layık görüldü. İkinci romanı Duman Otel, İletişim Yayınları tarafından Mart 2017'de yayımlandı. Hikaye ve yazıları, İletişim Yayınları Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi, Fitbol Dergisi, Öykülem ve Yol gibi dergi ve yayınlarda yer aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: