En Son Yazılar

Son 5 Kitap #4

SATRANÇ / Stefan Zweig / Can (Çeviren: Ayça Sabuncuoğlu)
Zweig’tan Satranç oyununa güzelleme,  hayatının bir nevi sürgünde geçen son dönemlerine ağıt. Daha önce Stefan Zweig okuduysanız bu biraz uzunca hikayenin neden bu kadar çok methedildiğine şaşırabilirsiniz. İlk kez okuyanlar için yazarı sevdiren duru, güçlü ve akıllı bir metin ama başıma bir şey gelmeyecekse diğer hikayeleri kadar sevmedim bunu. Stefan Zweig harika bir yazar, ben eserlerini kendi içinde kıyaslıyorum. Kısalığı, hafifliği (nicelik olarak) ile elden ele dolaşma kolaylığı olduğundan biraz popüler anlaşılan.

ŞİZOFRENİ VE DEĞİŞİMLER KİTABI / Philip K. Dick / 6.45 (Çeviren: Murat Karlıdağ)
PKD’nin 1965’teki denemesini 6.45 basmış. Yanına Uyuşturucular, Halüsinasyonlar ve Gerçeği Arayış (1964) adlı bir diğerini eklemiş. Güzel fikir. Çeviri de iyi gibi duruyor. (Orijinali ile karşılaştırmadım ama rahatsız eden bir şey olmadı.) Philip K. Dick, biliyorsunuz, müthiş bir yazar ve kolları her yere uzanan donanımlı bir entelektüel. PKD seviyorsanız felsefe ve spritualizm üzerine kalem oynattığı bu denemeler hoşunuza gider.

BÜTÜN ŞİİRLER / James Joyce / Babil (Çeviren: Osman Çakmakçı)
James Joyce diye aldım, okudum ama olmuyor ya. Neden olmuyor, James Joyce Türkçe’ye kendi dilindeki ritmle, ahenkle çevrilemiyor herhalde. Ya da James Joyce bizim anladığımız manada öyle aman aman bir şair değil. Ya da ben bu şiir işinden pek anlamıyorum. Yüksek ihtimalle sonuncusu doğru.

KRİTİAS-KHARMİDES / Platon / Say (Çeviren: Furkan Akderin)
Platon’dan iki film bir arada. Platon’un olgunluk dönemi metinlerinden Kritias’ta ütopik bir tarz eşliğinde Atlantis’in Atina’yı fethetmeye çalışması anlatılıyor. Erken dönem metinlerden Kharmides’te ise ele alınan konu bilgelik. Bu iki metnin ne konu olarak ne de kronolojik açıdan bir bağlantısı yok. tek bir kitapta bir araya gelmeleri biraz özensizlik olmuş. Her ikisi de kısa metinler oldukları için basılmaları teknik ve finansal açıdan ancak bu şekilde mümkün oldu herhalde.  Platon’un Türkçe’deki bütün metinlerini okuma gibi bir planım olduğu için okudum. Çok meraklısı için Kharmides fena değil ama Kritias okunmasa da olur. Bununla beraber o su gibi akıcılığı ile Platon okumak her zaman büyük keyif.

500 YILIN ARDINDAN PİRİ REİS / Nazan Karakaş Özür / Yeditepe
Yakın gelecekte yazmayı planladığım bir roman için bilgi toplama amacıyla okuduğum bir eser. Kitap, büyük denizci ve coğrafyacı Piri Reis’in hayatını ve eserlerini anlatıyor. Büyük ihtimalle akademik bir ürün, bir tez çalışması. Öyle bir dili var. Kitabın sonuna eklenmiş, özenle ve emekle hazırlandığı belli olan Piri Reis bibliyografyası, Piri Reis ve 16. yüzyıl Türk denizciliği hakkında geniş bir kaynak sağlıyor. Meraklısına tavsiye ederim.

Reklamlar
Bülent Çallı hakkında ()
Bülent Çallı, 1974 yılında Almanya’nın Bruchsal kentinde doğdu. 2014 yılında Snakeroot ile Downtown To Ghetto albümünü piyasaya sürdü. İlk romanı SİMSİYAH, İletişim Yayınları tarafından Temmuz 2015'te yayınlandı. "Kırmızı Gömlek" adlı hikayesi İletişim Yayınları'nın Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi 2016'da yer aldı. "Kötü" adlı hikayesi Fitbol Dergisi Şubat 2016 sayısında yayınlandı. Aynı hikaye 2016'da İletişim Yayınları'ndan çıkan "Al Da At Dercesine" isimli derlemede de yer aldı. Bülent Çallı ve "Simsiyah" İzmir Saint-Joseph lisesinin 2016 yılı "Okuma Günleri" etkinliğine katıldı. Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği'nin (Fabisad) geleneksel GIO ödüllerinde, "Çöp" adlı hikayesi Yayımlanmamış Öykü dalında Başarı Ödülü'ne layık görüldü. "Babamızın Vasiyeti" adlı hikayesi İletişim Yayınları'nın Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi 2017'de yer aldı. İkinci romanı Duman Otel, İletişim Yayınları tarafından Mart 2017'de yayımlandı.

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: