En Son Yazılar

Duman Otel’e Hoşgeldiniz

İkinci romanım Duman Otel, İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Dokuz ay öncesine kadar, Duman Otel’i oluşturan fikirlerin hiçbiri aklımda yoktu. Temmuz 2015’te yayımlanan ilk romanım Simsiyah’tan sonra başka bir romanın üzerinde çalışıyordum. O başka romanın, hem düşüncede hem de uygulamada tökezlediğini anladığımda o ana kadar, arada bir hayal meyal görünen kıvılcımlardan ibaret olan Duman Otel’in kısa ve tok hikayesi kafamda bir şimşek gibi çaktı ve beni aydınlattı. Diğer her şeyi derhal bir kenara bıraktım ve kendimi yedi gün yirmi dört saat, bir amok koşucusu gibi bu yeni fikre verdim. Bir sabah uyandığımda kafamın içinde canlanan bir fikrin, bir idenin, bu kadar kısa bir sürede bir romana dönüşmesi ve bugün onu, kanlı canlı bir kitap olarak elimde tutmam bu mesleğin büyülü tarafını anlatıyor. Ve biraz da çalışkanlığın zaferini.

Duman Otel’deki karakterler, Simsiyah’taki karakterlerin komşusu ve büyük ihtimalle çağdaşı. Bir romanda anlatılan bir karakterin, bir mekanın ya da bir olayın başka bir romanda karşımıza çıkması benim hoşuma gidiyor. Balzac da bunu sık sık yapardı. Bu sayede, sırf yazarak, ortak ve yekpare bir evren yaratmaya başlıyorsunuz ki bu da büyülü bir iş. Simsiyah’ı okumuş olanlar, bu romanda tanıdık, bildik bazı olaylara denk gelecekler. Başka romanlar yazmaya fırsatım olursa eğer, bu küçük oyunlara devam edeceğim.

Duman Otel’in ana karakteri olan resepsiyonist Emin, Sultanahmet’te bir otelde çalışıyor ve bu otelde kalan esrarengiz ve güzel Nurdan’la birlikte, Odysseus-vari  küçük bir yolculuğa çıkıp, kayıp birini arıyor. Bu arayış esnasında neler bulduğu ise işte bu romanın konusu. Bu arayışın büyük bir kısmı İstanbul’da, Sultanahmet ve civarında geçiyor. Lise yıllarında, hafta sonları Sultanahmet’teki bir dil kursuna giderken, kurs çıkışında hemen eve dönmez ve bu eski semtin şaşırtıcı sokaklarında avarelik ederdim. Daha sonra, Beyazıt’taki üniversite yıllarımda bu semte olan aşinalığımı sürdürdüm. Burası, pek çok küçük semtin, mahallenin birbiriyle dip dibe durduğu sıkışık bir bölge. Çemberlitaş’tan iki üç sokak aşağı indiniz mi kendinizi Kadırga’da bulursunuz. Bambaşka bir dünyadır. Biraz ötede, denize doğru eğilen Cankurtaran başlar ve orası da ayrı bir gezegendir. Şimdilerde bu dokunun artık silindiğini ve her yerin birbirine benzeyip, yapay bir homojenlik içerisinde gözlerimizin önünden kaybolduğunu görüyorum. Bu da beni üzüyor.

dumanotel-3

Duman Otel’i iten motorlardan bir tanesi de felsefe. Üç yıldır felsefe lisansı öğrencisiyim ve bu süreçte öğrendiklerim nihayet yazdıklarıma etki etmeye başladı. Felsefe’de “teodise” de denilen meşhur kötülük problemi tartışması, romanın içinde gizli bir omurga gibi uzanmış yatıyor.  Duman Otel’e, özellikle İstanbul Üniversitesi felsefe öğrencilerinin dikkatini çekebilecek bir iki küçük sürpriz yerleştirdim.

İşte, böyle. Bob Dylan’a sormuşlar: “Bob, nedir senin bu hallerin?” diye. Bob Dylan cevap vermiş: “Olmam gereken yerden çok uzaklarda doğdum ve onun için de yuvama gidiyorum.” Benim durumum da aynı. Duman Otel yayımlandığı için ve sizler onu okuyunca, ben de evime bir adım daha yaklaşmış olacağım. Sultanahmet’teki oteller hakkında bildiklerini benimle cömertçe paylaşan, eski gece resepsiyoncusu Erdem’e, romanı yayınevine göndermeden önce okuma ve düzeltmelerde gönüllü ve yoğun bir mesai harcayan Zeynep’e, bize yine güzel bir kapak armağan eden Deniz Karagül’e, bu romanın editörü, yol arkadaşım, hocam, abim Levent Cantek’e ve süreçte emeği geçen, isimlerini bilmediğim kahraman İletişim Yayınları çalışanlarına bana verdikleri bu fırsat için teşekkür ederim. Levent Cantek’i anmışken, onun önsözlerinde sıkça kullandığı bir deyişi hatırlayalım ve takdimi fazla uzatmayalım: Eyi öküz dönümünü bilirmiş. İyi okumalar.

Bülent Çallı hakkında ()
Bülent Çallı, 1974 yılında Almanya’nın Bruchsal kentinde doğdu. İletişim Yayınları tarafından ilk romanı "Simsiyah" 2015’te, ikinci romanı "Duman Otel" ise Mart 2017’de yayımlandı. Hikaye ve yazıları, İletişim Yayınları Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi, Fitbol Dergisi, Öykülem, Altzine, Yol ve Tezgah gibi dergi ve yayınlarda yer aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: