En Son Yazılar

“Artistik Bellek” ile 5 Soru

İki ayda bir çıkan edebiyat ve kültür dergisi “Artistik Bellek”, Temmuz- Ağustos 2016 sayısında, içlerinde benim de olduğum 5 yazara 5 soru yöneltti. Verdiğim cevapları belleğimizde kalsın diye buradan da paylaşıyorum:

Edebiyatın dünyada ilk neyi değiştirmesini istediniz?

Edebiyatın tek başına bir şeyleri değiştirebileceğine inanmıyorum ama eğer inansaydım, yazarın, eserinde kişisel ya da toplumsal bağlamda mesele edindiği her ne ise onu çözebilmesini, o alanda gözle görülür, elle tutulur bir değişiklik yapabilmesini isterdim. Diğer sanat formları gibi edebiyat da bir tasvirden bahseder ve bu da değişimlerin ateşini yakabilir. Edebiyatın böyle bir rolü varsa da iş eninde sonunda etten kemikten insana ve onun eylemlerine dayanıyor.

Tutunamayanlar’da tarihten birçok karakterin buluştuğu bir bölüm vardır. Bu bölümden hareketle roman kahramanlarını bir araya toplasak  bunlar kim olurdu ve ne hakkında konuşurlardı?

Bu soruya yerel bir cevap verelim: Huzur’daki Mümtaz, Tutunamayanlar’dan Turgut ve Selim ve Aylak Adam’dan C., bir rakı masasında Mümtaz’ın Nuran’la olan meselesini konuşsunlar.

photo-22-12-2016-10-37-41

Şimdiye kadar edebi eserlerden sinemaya uyarlananlar arasında en beğendikleriniz nelerdir? Beğendiklerinizin dışında sinemaya uyarlanmalı dediğiniz eserler var mı?

İlk anda aklıma geldiği sırayla beğendiklerim: Gülün Adı, Bladerunner, Günaha Son Çağrı, Dövüş Kulübü, Watchmen, Otomatik Portakal. Bir kitabı okurken, bundan iyi film olur tarzı bir düşünce benim nadiren aklıma geliyor. Uyarlama bir filmi izlerken de kitabını nadiren düşünüyorum. Yine de zamanında Ferhan Şensoy’un “Kazancı Yokuşu”ndan ve Richard Brautigan’ın “Hawkline Canavarı”ndan güzel film çıkar diye düşünmüştüm.

Aynı dönemde yazabilmeyi isteyeceğiniz yazarlar kimlerdir?

Yazar değil de dönem tarifi vereyim. Hani şu filmlere de konu olan bir “1925-1930 arası Paris’i” vardır. Hemingway’in Dali’nin, Picasso’nun, Scott Fitzgerald’ın falan birlikte takıldıkları bir dönem. İşte o dönemlerde oralarda olmak isterdim.

Kesinlikle daha çok okunmalı, gözden kaçmamalı dediğiniz eserler var mı, varsa nelerdir?

Marcel Ayme’nin hikayeleri müthiştir. Bahsini çok az duyuyorum. Keza bizden Haldur Taner ve Orhan Duru da öyle. Roland Barthes’in kuram üzerine yazıları da çok değerli. Onun da bahsine nadiren rastlıyorum.

Bülent Çallı hakkında ()
Bülent Çallı, 1974 yılında Almanya’nın Bruchsal kentinde doğdu. İletişim Yayınları tarafından ilk romanı "Simsiyah" 2015’te, ikinci romanı "Duman Otel" ise Mart 2017’de yayımlandı. Hikaye ve yazıları, İletişim Yayınları Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi, Fitbol Dergisi, Öykülem, Altzine, Yol ve Tezgah gibi dergi ve yayınlarda yer aldı.

“Artistik Bellek” ile 5 Soru hakkında 1 Yorum

  1. Diğer sanat formları gibi edebiyat da bir tasvirden bahseder ve bu da değişimlerin ateşini yakabilir. Edebiyatın böyle bir rolü varsa da iş eninde sonunda etten kemikten insana ve onun eylemlerine dayanıyor.”

    İyi ki varsın[😍]

    ________________________________

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: