En Son Yazılar

Maradona, Napoli: Sempre Fedeli

Napoli’ye bir gemiyle gittim. Limandan bir taksiye bindim ve taksici beni çok da uzak olmayan şehir merkezine götürdü. Yolda çat pat İngilizceyle biraz konuştuk. Limandan aldığı için herhalde, bana habire “denizci” diyordu.Taksiciyi hiç bozmadım. Hem o üzülmesin hem de turist olduğumu belli etmek istemediğimden bu şekilde devam ettik. O bana “sailor” dedi, ben de ona “taxi driver” diye seslendim. Bundan hoşlandı. “Ooo, Robert De Niro,” diye cevapladı. Her şeye böyle isimlerle ve isimlerin başına “Ooo” nidası ekleyerek cevap veriyordu. Basit İngilizce. Önemli olan anlaşmaktı.

Bana nereden geldiğimi sordu. Türkiye, dedim. “Ooo, Fatih Terim.” diyerek saygıyla güldü. İtalya’da Fatih Terim’i bilmeyen gerçekten yok. Tunus ise Hasan Şaş’ın etkisi altında. (Hasan Şaş, Arkadaş!) Fakat ben de altta kalamazdım, hemen “Tanrı’nın Eli” kartımı oynadım.  “Ooo, Maradona,” dedim. Başını bana doğru çevirdi. “Ooo, Diego,” diye gülümsedi (bu kez beni adeta kutsadı) ve dikiz aynasının ucunda sallanan, daha önce fark etmediğim küçük anahtarlığa dokundu. Üzerinde “10” yazan metalden yapılmış açık mavi bir forma yol boyunca sallandı.

Gelmeden önce burası hâlâ “Ooo,Diego”nun şehri miydi, merak ediyordum. Daha taksiden inmeden cevabımı aldım. Klişelerle ilerlemek istemezdim ama söylemek zorundayım, Napoli’liler bizim gibi insanlar biraz. Bize benziyorlar. Bütün İtalyanlar için böyle söylenir ama ben buna pek katılmıyorum. Bir Napoli’liyi sözgelimi bir Milano’luya bile benzetmek zorken bütün İtalyanların bize benzemesi ancak bir Alman’la kıyasladığımızda bahis konusu olabilir. Her neyse, şehir merkezindeki ana caddelerden birinde bir adam elindeki küçük plastik kırmızı biberleri satarken başına epey bir kalabalık toplamıştı. Bu kırmızı biberlerin mutfakta bereketi simgelediğini ve Napoli’lilerin bu tür batıl inançlara çok düşkün olduklarını öğrendim. Bizim gibi yani! Bu benzerlik beni biraz rahatlattı ve şımarttı. Böylece Maradona’yı satıcıya da sordum. Kırmızı biberleri salladı. Aha Maradona bu, dedi. “Buona fortuna!” (İyi şans, güzel talih)

59460_10151187881728821_1089527748_n

Arjantinli topçu Diego Armando Maradona’nın o çok bildik Napoli hikayesinin bir kez daha üstünden geçelim. Maradona Napoli’ye gelmeden önce de büyük bir yıldızdı. (Şimdi bir klişe daha geliyor) Yine de Buenos Aires’li fakir bir ailenin çocuğu olarak başladığı hayat yolculuğuna rekor bir bedelle transfer olduğu FC Barcelona’da devam ederken işler hiç de yolunda gitmemişti. Önce Arjantin milli takımıyla başarısız bir dünya kupası macerasını 1982’de utanç verici bir kırmızı kartla noktaladı.Sonra, İspanya liginde Bilbao kasabı olarak anılan Andoni Goikoetxea onun bileğini kırınca futboldan epey bir uzak kaldı. Bu süreçte Barcelona başkanı Nunes’le de arası açılınca La Rambla’dan ayrılma zamanının geldiği anlaşıldı. Maradona, tüm bu aksiliklere rağmen dönemin parasıyla 13,5 milyar liret karşılığında mütevazı ve şirin Napoli’ye transfer olmayı başardı. Bu rakam da Barcelona transferi gibi o dönemin transfer rekoruydu. Ancak Barcelona’nın aksine Napoli, Maradona’ya bir eldiven gibi uydu. Kulüp ilk İtalya ligi şampiyonluğunu ve sonra ikincisini Maradona ile kazandı. Arada gelen UEFA kupası zaferi ve Arjantin milli takımıyla 1986’da kazanılan efsane Dünya Kupası şampiyonluğu Maradona’yı Vezüv’ün en tepesine yerleştirdi. Her çıkışın kaçınılmaz inişi bu yazının konusu değil.

Piazzale Vincenzo Tecchio’daki Stadio San Paolo eski bir tapınak gibi bütün haşmetiyle beni selamlıyor. Bugün maç olmadığı için stad kapalı. Stadın yakınındaki bir caddenin köşesinde, kavruk bir genç, bir kaç limon kasasının üzerine küçük bir tezgah açmış ve forma, atkı, şapka satıyor. Formaların çoğu lisanssız. Yine de kulübün resmi mağazasında satmayı akıllarına getirmedikleri üzerinde “Maradona” yazan formalar var. Maradona diyorum çocuğa. Eliyle zafer işareti yapıp “Si, si,” diyor. Formaların tanesi 15 avro. İki tane alınca 10 avroya bırakıyor. Bir tane de atkı alıyorum çocuktan. Üzerinde şöyle yazıyor: Napoli: Sempre Fedeli (Daima sadık)

Photo 2.11.2015 14 07 08

Diego Armando Maradona.

Napoli’de, çarşı pazarda, küçük aziz heykellerinin satıldığı dükkanlarda biblosu satılan adam. Lokantalarda hâlâ onun resimleri ve güzelce çerçevelenmiş gazete kupürleri var. Onu unutmak kolay değil. Tanrı’nın Eli. Bulutların arasından Napoli’ye uzandı ve Napoli gibi güney takımlarını “Yıkanın!” afişleriyle karşılayan kimisi ırkçı, faşist, kendini beğenmiş kuzeylilere günlerini gösterdi. Napoli’yi, hem de iki defa şampiyon yaptı, Tek başına yaptı denemez belki. Onunla birlikte forma giyme şansı bulmuş değerli oyuncular da vardı takımda. Careca, Carnevale, Zola, Ferrera, De Napoli,.. Gerçi, o yılların videolarını izlediğimde, evet, tek başına diye düşündüğüm de oluyor: 

Orta sahadan başlayıp,topu ve düşmanı önüne katıp, hep birlikte kaleye girilmesi ile sonuçlanan çılgın koşular… Diego Armando Maradona.

 

Reklamlar
Bülent Çallı hakkında ()
Bülent Çallı, 1974 yılında Almanya’nın Bruchsal kentinde doğdu. İlk romanı SİMSİYAH, İletişim Yayınları tarafından Temmuz 2015'te yayınlandı. "Kırmızı Gömlek" adlı öyküsü İletişim Yayınları'nın Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi 2016'da yer aldı. "Kötü" adlı öyküsü Fitbol Dergisi Şubat 2016 sayısında yayınlandı. Aynı hikaye 2016'da İletişim Yayınları'ndan çıkan "Al Da At Dercesine" isimli derlemede de yer aldı. Bülent Çallı ve "Simsiyah" İzmir Saint-Joseph lisesinin 2016 yılı "Okuma Günleri" etkinliğine katıldı. Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği'nin (Fabisad) geleneksel GIO ödüllerinde, "Çöp" adlı öyküsü Yayımlanmamış Öykü dalında Başarı Ödülü'ne layık görüldü. "Babamızın Vasiyeti" adlı öyküsü İletişim Yayınları'nın Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi 2017'de yer aldı. İkinci romanı Duman Otel, İletişim Yayınları tarafından Mart 2017'de yayımlandı. "Başyapıt" adlı öyküsü Öykülem 08'de yer aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: