En Son Yazılar

İskoçya Notları #1: Ness Nehri’ne Doğru Kısa Bir Yürüyüş

İnverness kalesine tırmanırken uğuldayan sert rüzgârlar kulağıma hiçbir sesin sızmasına izin vermiyor. Etrafımızdaki dayanıklı ağaçların Macbeth’in Kral Duncan’ı iki adım ötemde öldürüşünü fısıldadıklarını duymak isterdim. Bir kralı öldürdüğünde sonraki kral sen olursun. Masum bir çiçek gibi görün ama onun altındaki yılan ol, diye yazmış Shakespeare.

Flora McDonald elini gözlerine siper etmiş. Güneş üzerine parlıyor. Ufukta bir noktaya bakıyor Flora. Culloden savaşından kurtarıp Skye’e kaçışını sağladığı Bonnie Prince Charlie’nin güvenli yolculuğunu izliyor bir ihtimal. Kulağımda ise Bonnie ‘Prince’ Billy tıngırdıyor. Eş zamanlı ve tesadüfen… Bir karanlık görüyorum, bir karanlık görüyorum, diyor şarkıcı olan Billy.

Ben de yüksek bir yere tırmandım ve ufuk çizgisini tarıyorum. Boleskine evinin gölgesi bu eski taşların, ağaçların ve rüzgarların üzerine şimdiye dek düşmüş olmalıydı. Bir zamanlar Aleister Crowley’in (Siyah Paltolu Adam?) yaşadığı bu ev İnverness’in otuz kilometre kadar uzağında. O kadar uzağı göremem ama ne kadar uzak olduğunu hissedebilirim. Sonra Led Zeppelin’den Jimmy Page (Bir diğeri?) aldı bu evi. All that glitters is gold, diyordu Plant.

Ness nehrinin üzerinde bir köprüde duruyorum. Bu kadar lacivert akan bir su kütlesi görmemiştim daha önce. Hızlı akıyor. Kabaran ve önündekileri ileri iten gücünü hissedebiliyorsunuz. Soğukluğu ve uzlaşmaz tavrı da belli oluyor. Bir bakıma korkutucu ama yine de nehrin içinde olmak istiyorsunuz. O soğukluğun içinde önemsizleşirken, akıntının gücüyle uzaklara sürüklenmek… Ama bunu asla yapamayacağınızı da biliyorsunuz. Ness nehri, bu açıdan, tanıdığım bazı kadınlara benziyor ve şu an ıslanmak işimize gelmez. Bunu da ben dedim.

Bülent Çallı hakkında ()
Bülent Çallı, 1974 yılında Almanya’nın Bruchsal kentinde doğdu. İletişim Yayınları tarafından ilk romanı "Simsiyah" 2015’te, ikinci romanı "Duman Otel" ise Mart 2017’de yayımlandı. Hikaye ve yazıları, İletişim Yayınları Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi, Fitbol Dergisi, Öykülem, Altzine, Yol ve Tezgah gibi dergi ve yayınlarda yer aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: