En Son Yazılar

Son 5 Kitap

ONCA YOKSULLUK VARKEN / Emile Ajar / Agora
Hiç bilmediğimiz, başka bir Paris’in hikayesi. Yerin üstündeki yeraltı Paris’i. Arap orospu çocukları, Tunuslu beyler, Senegalli eski boksör travestiler ve hepsine kol kanat geren bir Yahudi kadın. Büyük romancı Romain Gary (Asıl adı Roman Kacew), Emile Ajar takma adıyla yazdığı bu romanda olan biteni birden bire büyümek durumunda kalan bir çocuğun ağzından anlatıyor ve böylece her şey biraz daha katlanılabilir bir hal alıyor. İnsanlık ve hayat hakkında acımasız, alaycı ve böyle ipek gibi puşt gibi yumuşacık bir roman.

ÖNCEKİ GÜNÜN ADASI / Umberto Eco / Can
Umberto Eco bu romanında da Gülün Adı ve Foucault Sarkacı’ında olduğu gibi bilgi ve detay labirentleri ile okuyucuyu bir silkeleyip, dağıtıp, eleyip, kalanlarla devam etmeyi göze almış. Fakat diğer romanlarının aksine kalanları bir kutuda tutmayı bu sefer başaramıyor. Kendi biçim tasalarına ve akıl oyunlarına kendisini yenik düşerek biraz savruk ve aşırı heyecanlanmış bir romana dönüşüyor. Eco’yu tanıyanlar sevenler yine keyif alacaktır ama diğer meşhur iki romanın cüssesinden kaçıp Eco ile tanışmak için buna gelenlere göre değil.

SYMPOSION  / Platon / Kabalcı
Platon, ünlü trajedi yazarı Agathon’un verdiği bir şölen sonrası, içki sofrasına Sokrates ve arkadaşlarını topluyor ve onları aşk üzerine konuşturuyor. Söz sırası Sokrates’e gelince, o ana kadar aşk üzerine güzellemelerle geçen diyalogların nasıl değiştiğine inanamayacaksınız. Çağının ötesinde bir dil ve fikir hakimiyeti diyeceğim ama yetersiz kalacak. Bu eser yaklaşık 2.500 yıllık.

BÜTÜN YORT SAVUL’LAR!  / Ece Ayhan / YKY
Ece Ayhan’ın şiirleri okuyanın da çaba göstermesi gereken şiirler. Az buz bir çaba da değil bu hem. Kolaycılığa alışmış, sıradan şiir okuyucusunu yerden yer vuracak şiirler var burada. Ben bir kısmına vakıf olabildim ama çoğunda o duvarı aşamadım. Bazı şiirleri okuduğunuzda altında yazan tarihlere inanamıyorsunuz, öylesine çağının ötesinde. Ece Ayhan, kendi dünyasını kurabilmiş sayılı ustalardan.

SANATÇININ GENÇ BİR KÖPEK OLARAK PORTRESİ / Dylan Thomas /6.45
Bu kitabın tarifinde yazarın en büyük eseri olarak gösteriliyor gibi bir ibare var. Bunun doğru olduğunu pek sanmıyorum. Çünkü Dylan Thomas çok büyük bir şairdi ve dolayısıyla en büyük eseri şiirleri olmalı. Bu tek düz yazı eserinde başlık olarak James Joyce’un benzer isimli bir kitabına ve meşhur köpek korkusuna bir gönderme mevcut olsa da eser eli yüzü düzgün bir şekilde kaleme alınmış hoş çocukluk anılarından fazlası değil.

Reklamlar
Bülent Çallı hakkında ()
Bülent Çallı, 1974 yılında Almanya’nın Bruchsal kentinde doğdu. İlk romanı SİMSİYAH, İletişim Yayınları tarafından Temmuz 2015'te yayınlandı. "Kırmızı Gömlek" adlı öyküsü İletişim Yayınları'nın Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi 2016'da yer aldı. "Kötü" adlı öyküsü Fitbol Dergisi Şubat 2016 sayısında yayınlandı. Aynı hikaye 2016'da İletişim Yayınları'ndan çıkan "Al Da At Dercesine" isimli derlemede de yer aldı. Bülent Çallı ve "Simsiyah" İzmir Saint-Joseph lisesinin 2016 yılı "Okuma Günleri" etkinliğine katıldı. Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği'nin (Fabisad) geleneksel GIO ödüllerinde, "Çöp" adlı öyküsü Yayımlanmamış Öykü dalında Başarı Ödülü'ne layık görüldü. "Babamızın Vasiyeti" adlı öyküsü İletişim Yayınları'nın Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi 2017'de yer aldı. İkinci romanı Duman Otel, İletişim Yayınları tarafından Mart 2017'de yayımlandı. "Başyapıt" adlı öyküsü Öykülem 08'de yer aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: